Την Τρίτη 20-2-2024 η Α’ Τάξη του 5ου ΓΕΛ Καρδίτσας πραγματοποίησε ημερήσια εκπαιδευτική εκδρομή στη Θεσσαλονίκη. Πρώτος σταθμός ήταν η Ιερά Μονή Αγίου Ιωάννου Θεολόγου Σουρωτής. Εκπαιδευτικοί και μαθητές τιμώντας την ιερότητα του χώρου εισήλθαν στην Ιερά Μονή, προσκύνησαν τα ιερά λείψανα του Αγίου Αρσενίου και τον τάφο του Αγίου Παϊσίου του Αγιορείτου. Συγχρόνως, απόλαυσαν τη θέα και τη φυσική ομορφιά της περιοχής καθώς και τη μεγαλοπρέπεια της Μονής. Το πρόγραμμα ολοκληρώθηκε με ξενάγηση και μοναστηριακό κέρασμα.

Στη συνέχεια, επισκέφθηκαν το Κέντρο Διάδοσης Επιστημών και Μουσείο Τεχνολογίας «ΝΟΗΣΙΣ». Στο Κοσμοθέατρο του «ΝΟΗΣΙΣ», παρακολούθησαν την ταινία «Dream big – Τα θαύματα της Μηχανικής», η οποία αναδεικνύει την ανθρώπινη ευφυΐα που βρίσκεται πίσω από τα μικρά και μεγάλα θαύματα των τεχνολογικών επιτευγμάτων. Επιπλέον, αποκαλύπτει τη δημιουργικότητα και τα ανθρωπιστικά αισθήματα που ωθούν τους μηχανικούς να δημιουργούν καλύτερες συνθήκες διαβίωσης για τους συνανθρώπους τους.

Τους μαθητές συνόδευσαν οι εκπαιδευτικοί Αγγελάκης Νικόλαος, Δρόσος Νικόλαος, Λάππα Αλεξία και Ντάφος Βασίλειος.

Visited 33 times, 1 visit(s) today